כל מה שחשוב לדעת על ניקיון בגני ילדים!

הזמינו אותנו

כל מה שחשוב לדעת על ניקיון בגני ילדים!

ילדים זה שמחה אבל אם להודות באמת, לפעמים זה גם כאב ראש ובמיוחד כשהם חולים. נתונים שפורסמו לאחרונה מראים שילדים בגיל הרך בישראל, קרי, ילדים מתחת לגיל 6, חולים בממוצע 12 פעמים בשנה ולא זאת בלבד, אלא שגננות מדווחות שבכל יום מחסיר לפחות ילד אחד ולעיתים גם שניים או שלושה, בשל מחלה. עכשיו אתם וודאי שואלים את עצמכם מה הקשר בין ניקיון בגני ילדים לבין המחלות והתשובה היא שיש קשר ישיר והדוק בין השניים.

חשוב להבין שגני ילדים מהווים קרקע פורייה להיווצרותם של חיידקים ואחת הדרכים היעילות למנוע או לפחות לנסות לצמצם את שיעור ההדבקות וההידבקויות האמור לעיל, קשורה לניקיון בגני הילדים. בסקירה הבאה נסביר מדוע בתקופת הגן יותר ילדים חולים ונציע טיפים פרקטיים, שיעזרו לשמור על הניקיון ולהגן על הילדים מפני המחלה הבאה.

חוסר מודעות להיגיינה אישית וסביבתית

ילדים קטנים לא באמת מבינים מה זה אומר היגיינה אישית ואם לא טורחים להסביר להם, גם בבית וגם בגן אודות החשיבות של שמירה על ניקיון במרחב האישי והציבורי, הם פשוט לא ידעו איך לעשות את זה. מה זה אומר? שהם לא מבינים שצריך לשטוף ידיים לפני ואחרי האוכל ובמיוחד כשהם יוצאים מהשירותים, לקנח את האף, לא לבלוע חול, קקי, תולעים וכך הלאה.

לא זאת בלבד, אלא שגם המודעות שלהם להיגיינה סביבתית לוקה בחסר וזה בא לידי ביטוי בעובדה שהם מתחבקים עם ילדים אחרים שיש להם כינים, ממלאים רוק את הבובות ואז מחליפים עם חברים אחרים לגן, מתפלשים בבוץ וכיוצא בזה.

ההורים שולחים לגן את ילדיהם החולים

עניין נוסף שחשוב להתייחס אליו בהקשר לסבב ההדבקות וההידבקויות, הוא שהורים שולחים ילדים חולים לגן. אף על פי שקיימת הנחייה ברורה של משרד החינוך שלא לשלוח ילדים חולים לגן, הורים עושים את זה, במתכוון או שלא.

לא ניכנס לדיון בנוגע למוסריות של העניין, אלא נתמקד בעובדה שמבחינה טכנית, הורים מתקשים מאוד להיעדר מהעבודה בכל פעם כשהילד חולה וכשיש בבית יותר מילד אחד, העניין הופך למסובך כפליים. אותם ילדים חולים שקיבלו אקמול בבוקר, מגיעים לגן, נראים על פניו בריאים, אבל בכל זאת מדביקים את חבריהם, שמדביקים את האחים שלהם, שמעבירים את הווירוס גם לגנים נוספים וחוזר חלילה.

צוות חינוכי מותש לא באמת מספיק לנקות

מעבר לכל הגורמים שהוזכרו לעיל ואשר משפיעים באופן ניכר על מצב הבריאות והניקיון בגני הילדים, יש נתון נוסף וחשוב שכדאי לקחת בחשבון והוא הצוות החינוכי. בישראל בגן עירייה יש גננת אחת ומקסימום שתי סייעות על כל 35 ילדים. הצוות החינוכי עמוס ועסוק בניסיונות נואשים להספיק לתמרן בין הילד שבוכה, לזה שנפל וההוא שבדיוק צריך לשירותים.

הגננות והסייעות פשוט לא מספיקות לנקות כמו שצריך והזמן היחיד שנותר לניקיון הוא כשהילדים ישנים וגם אז, לרוב יהיו מטלות נוספות שמוכרחים לבצע, כמו לדוגמא, להכין את ארוחת ארבע, לארח חברה לילדה שלא הצליחה לישון וכך הלאה. הרבה יותר הגיוני שבזמן המועט שיש לגננות ולסייעות לנשום, הן באמת יוכלו לנוח ולא יצטרכו לנקות, אבל במבחן המציאות, ברוב הגנים, זה לא באמת קורה.

אז איך בכל זאת אפשר לשמור על ניקיון?

לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין שילדים קטנים מועדים לפורענות בכל הקשור בהידבקויות בווירוסים וחיידקים, שכן בגילאים צעירים המערכת החיסונית עדיין נמצאת בשלבי בנייה והשילוב בין מערכת חיסונית חלשה, חוסר מודעות להיגיינה אישית וסביבתית וצוות חינוכי עייף שלא בהכרח מקפיד על הניקיון בגן, יכול להפוך לקטסטרופה בריאותית של ממש.

עובדתית, בגני ילדים נדבקים ומדביקים יותר מבכל מקום אחר ועל כן ניקיון מקצועי בגנים הוא משהו שפשוט אסור לוותר עליו. מעבר לניקיון קבוע שנעשה על ידי הגננות ו/או הסייעות, מוכרחים להזמין אחת לתקופה חברת ניקיון מקצועית, שתבצע בגן ניקיון מקיף ולא רק תשטוף את הרצפה ותשאב אבק.

זה אומר לבצע ניקוי מזרנים יסודי למזרנים שהילדים ישנים עליהם, לבצע ניקיון יסודי בשירותים, לצבוע את הגן, לנקות את המטבח, לבצע ניקוי עובש במידה וקיים עובש בגן וזאת במטרה למנוע היווצרות של חיידקים ולכלוך נוסף מעבר למה שגם ככה קיים בגן וכך הלאה.

נסביר שעדיף שהניקיון האמור ייעשה בחגים או בסוף שבוע, שאז ניתן לבצע בגן גם הדברה ולוודא שהילדים חלילה לא יבואו במגע עם חומרי ההדברה או חומרי הניקיון החזקים שבהם השתמשה חברת הניקיון.

כמו כן, חשוב לוודא שמשתמשים אך ורק בחומרי ניקיון איכותיים וידידותיים לסביבה ובכל אופן לזכור שמדובר בגן ילדים ועל כן החשיבות של ניקיון יסודי עם חומרי ניקיון ברמה גבוהה, שאינם מסוכנים, היא גדולה. במידת הצורך נמליץ גם על ביצוע פוליש, בהתאם לסוג הרצפה ולמצבה.

רוצים לדעת יותר על ניקיון בגני ילדים? פנו אלינו!

תחומי ההתמחות שלנו
הצעת מחיר
פוליש
ניקיון בתים
ניקוי שטיחים
צביעת דירות
ניקוי מוסדות
ליטוש רצפות
ניקוי משרדים
ניקוי חלונות
ניקוי ספות
חדרי מדרגות
יצירת קשר